Noc s Andersenem - článek

Vložil/a Knihovnice 13:51 14. května 2014

Andersen by nám záviděl!
Noc s Andersenem má v naší republice už několikaletou tradici. Každoročně přibývají nejen nová místa, ale i nocležníci, dokonce i v zahraničí. Letos termín nocování připadl na 4. 4. 2014 a poprvé se připojila i chropyňská knihovna. Pro mnohé to byla noc nezapomenutelná.

Tématem tohoto ročníku byla postava komisaře Vrťapky, jehož tvůrcem je Petr Morkes. Komisař Vrťapka je vlastně takový psí detektiv, který řeší zapeklité případy, hádanky a rébusy a má spoustu zvířecích a teď už i dětských přátel, bez kterých by na kloub záhadám nepřišel. A jakáže záhada se během večera řešila? Chudák pan král ztratil svou milovanou dceru a bylo na malých detektivech, aby mu ji pomohli najít. Jako správní detektivové jsme si nejprve dali dohromady všechny důkazy a probrali možnosti, kde by mohla zmizelá princezna být. Díky tajnému vzkazu v láhvi jsme začali pátrání ve věži kostela, kde na nás čekala stará čarodějnice se svými hádankami. Poté jsme se přesunuli do zámku. Kde jinde také princeznu hledat?! Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a navštívili i hrůzostrašné podzemní sklepení, jehož tajuplnost doplnil děsivý příběh o bezhlavém rytíři. Ale princezna nikde. Museli jsme se vrátit zpět do knihovny a lámat si hlavu dál. V tento okamžik převzali aktivitu členové literárního kroužku a dokonale odvedli pozornost našich malých vyšetřovatelů báječným divadelním představením s detektivní zápletkou. Ale nedali jsme se, a k případu se téměř okamžitě vrátili. Princeznu jsme nakonec našli ukrytou v tajné místnosti knihovny, jak si čte knížku.
Hurá, zvládli jsme to! Bylo to pátrání velice vyčerpávající, ale plné zábavy, tajemství a příběhů. Nezbylo než zalézt do spacáků a při čtení poslední pohádky pomalu usínat v tajemné knihovně mezi regály knih.
Lucie Hradilová, Zuzana Večeřová